Malá poradna

Zeptejte se, odpovím

Otázky & odpovědi

Malá poradna je koncipovaná jako místo, kam můžete bez obav směřovat své dotazy na aloe veru nebo colostrum. Když na vaši otázku budu znát odpověď, velmi rád ji zde zvěřejním.

Mám je rád
a dost o nich vím.

Tak jako žádný strom neroste do nebe, tak ani aloe vera gel a colostrum nejsou všemocní.

Berte proto prosím tyto doplňky stravy jako skvělé pomocníky ve zdraví, nikoliv jako zázračná léčiva, jak to dělají někteří jejich horliví prodejci. U někoho zaúčinkují skvěle, u jiného méně.

Jejich obrovskou výhodou ale je, že tam, kde nepomohou, tam - na rozdíl od některých léků - ani neublíží. Proto vždy stojí za vyzkoušení.

Aloe vera gel Colostrum

Aloe vera gel

Aloe vera gel si můžete koupit v lékárně, v obchodech s doplňky stravy nebo od jeho přímých prodejců. Ceny bývají od cca 200 Kč do 1 200 Kč za jeden litr čistého gelu. Značný vliv na cenu má samozřejmě kvalita vstupní suroviny a způsob zpracování. Zde buďte velmi obezřetní, protože rozdíly bývají mnohdy až propastné.

Automaticky samozřejmě neznamená, že nejdražší je vždy nejlepší. Bio pěstování bez pesticidů a umělých hnojiv, ruční sběr pouze správně zralých listů, šetrné zpracování pouze za studena, laboratorní kontrola kvality, certifikace kvality, to všechno ale solidního výrobce něco stojí. A jediný způsob, jak razantně srazit cenu, je snížit kvalitu výrobku. To často znamená rezignovat na pěstování bez chemie, sbírat a zpracovávat i nezralé listy, prodloužit si trvanlivost gelu jeho pasterací vysokými teplotami, ředit získaný gel vodou a podobně.

Signálem mizerné kvality výrobku bývá neschopnost výrobce získat IASC certifikaci, která v branži s aloe verou odděluje zrno od plev. Uvidíte-li tedy někde litr čistého aloe vera gelu za dvě stovky, zamyslete se, proč je to sakra tak levné...
Já nakupuji pro sebe a svoji rodinu aloe vera gel od německého výrobce LR Health & Beauty. Prodává ho v sadě po 3 lahvích za velkoobchodní cenu 1 518 Kč. Jeden litr tak vyjde na 506 Kč, což je vzhledem k tomu, že firma patří v oboru ke světové špičce, dobrá cena. Srovnatelná konkurence v kvalitě gelu, například americká firma Forever Living Product, má své výrobky dražší.

Firma LR nemá žádné kamenné prodejny ani veřejně přístupný e-shop. Své zboží dodává pouze registrovaným LR partnerům. Ti ho mohou buď sami spotřebovat nebo prodávát dál koncovým zákazníkům.

Já jsem se před několika lety zaregistroval jako LR partner, abych si mohl aloe vera gel (a také colostrum) kupovat přímo od LR za velkoobchodní ceny. Aloe vera gel ani colostrum neprodávám, všechno si sami vypijeme v rámci rodiny. Jestli vás zajímá, jak se také registrovat, nechte mi na sebe e-mail. Dám vám vědět a pomohu vám s tím.

Zanechat e-mail
Nemůže. Nesmí ho pít lidé, kteří z nějakého důvodu dlouhodobě užívají léky na snížení imunity (imunosupresiva). Jde například o ty, kteří prodělali transplantaci orgánu od cizího dárce. Obecně tedy platí, že pokud užíváte specifické léky předepsané lékařem, vždy se s ním o užívání aloe vera gelu nejdříve poraďte.

Dále nedoporučuji pít aloe vera gel těhotným a kojícím ženám. U těhotných žen může aloe vera gel způsobovat výraznější prokrvení dělohy a následně tak navozovat různé nežádoucí kontrakce.

U kojících maminek může zase aloe verou nastartovaná detoxikace maminčina těla způsobit vyplavení nějaké škodliviny do mateřského mléka. Druhým důvodem je to, že aloe vera obsahuje protizánětlivé látky zvané antrachinony, které pronikají do mateřského mléka a narušují ještě "neotrkané" trávení kojenců.
Aloí existují desítky druhů, tak si dejte pozor a pořiďte si kvalitní sazeničku aloe pravé, tedy odrůdu zvanou Aloe barbadensis Miller. Aloe nesnese zimu, a pokud okolní teplota klesne k 0 °C, zahyne. V našich podmínkách ji tedy musíte pěstovat pouze ve vyhřívaném skleníku nebo v květináči jako pokojovou rostlinu. Optimální teplota pro pěstování je mezi 19 až 25 °C. Nedaří se jí v mokré a špatně propustné půdě, zasaďte jí proto do písčité a mírně zásadité půdy a umístěte na velmi slunné místo. Sucho snáší skvěle, a proto nepřehánějte zálivku a nechte vždy půdu před dalším zalitím dobře proschnout.

Rozmnožování rostliny provádějte pomocí odnoží, které by se měly tvořit kolem rostliny v letních měsících. V domácích podmínkách vám aloe pravděpodobně nevykvete.

Listy z vlastní aloe jsou výborné pro léčení poranění kůže, drobných oděrků nebo spálenin. Postižené místo si potírejte gelem, který vymáčknete přímo z vnitřku odříznutého listu. Při vnitřním užívání vždy důkladně zbavte listy slupky a jezte pouze čistou dužinu. Slupka totiž obsahuje aloin, který má projímavé účinky a při dlouhodobějším užívání může vyvolat žaludeční křeče.
Vařením aloe vera gelu v něm zničíte cenné enzymy, takže určitě ho nevařte ani nedávejte do horkých jídel. Už teplota nad 40 °C enzymům vadí.

Naopak naprosto skvělé je přidávat cca 50 ml aloe vera gelu do různých studených smoothies nebo šťáv z odšťavňovače. Aloe vera totiž mimo jiné výrazně zvyšuje vstřebatelnost vitamínů - například vitamín C až 3x a vitamín E téměř 4x.
Dávkování aloe vera gelu v rámci prevence je pro teenagery a dospělé 3x denně 30 ml nebo 2x denně 45 ml, nejlépe cca 15 minut před jídlem. U malých dětí je to 2x denně 15 ml. Dávku není nutné odměřovat přesně - užívejte spíše více než méně. Minimální účinná dávka je 1 ml čistého gelu na 1 kg hmotnosti za den. Pokud užíváte aloe vera gel jako doplněk stravy při léčbě nádorových onemocnění, bez obav denní dávku ztrojnásobte na 3x denně 90 ml.

Nezapíjejte aloe vera gel horkými nápoji, snižuje to jeho účinek.
Pokud to výrobce vašeho gelu konkrétně nespecifikuje, obecně se uzavřená lahev s aloe vera gelem skladuje v místech bez zdroje sálavého tepla, přímého slunečního záření a mrazu. Ideálně tedy někde ve spíži. Když lahev otevřete, skladujte ji v chladničce a spotřebujte maximálně do jednoho měsíce od otevření.

Určitě chraňte lahev před mrazem. Díky teplotní roztažnosti gelu by mohlo při promrznutí dojít k roztržení lahve.
Aloe vera gel můžete bez obav užívat spolu s jinými doplňky stravy i spolu s volně prodejnými léky, tedy například s léky proti běžným respiračním onemocněním. Zde není známa žádná kontraindikace.

Jiná situace může nastat, pokud užíváte specifické léky na lékařský předpis. V takovém případě se vždy před užíváním aloe vera gelu poraďte se svým lékařem. Příkladem kontraindikace jsou zde například léky pro snížení imunity (imunosupresiva). Dalším příkladem může být užívání Warfarinu proti srážení krve. Warfarin působí proti vitamínu K a stejně tak vitamín K působí proti Warfarinu. Někteří výrobci aloe vera gelu do něj přidávají pro zvýšení účinků na cévní systém silné kopřivové extrakty plné vitamínu K. V takovém případě je to kontraindikace k Warfarinu.

S konkrétním dotazem na konkrétní léky se tedy prosím vždy obraťte na svého lékaře. Pokud vám bude ochotný poradit, ale nebude vědět, co obsahuje čistý aloe vera gel, odkažte ho na mé stránky.
Znám lékaře, kteří aloe vera gel používají, mají s ním velmi dobré zkušenosti třeba u kožních nemocí a zmiňují se o jeho účincích i svým pacientům. Na druhé straně jsem se také setkal s lékaři, kteří aloe veru - a všeobecně veškeré léčivé rostliny - považují za pouhé šarlatánství dobré jen na tahání peněz z naivních hlupáků.

Pravdou je, že mnoho lékařů i zdravotníků dosud v podstatě nikdy neslyšelo věcný a vědecky korektní popis účinků aloe very. Často tak mají vůči aloi i ostatním léčivkám předsudky, a tak si pravděpodobně ani neumějí představit nebo nechtějí připustit, že by to mohlo nějak významněji pomáhat jejich pacientům.

Nezřídka zde také může hrát svoji roli i prostá obava mnoha lékařů nezesměšnit se před kolegy tím, že budou veřejně doporučovat nějaké "babské rady" nebo dokonce léčit své pacienty jinak, než to dělají jejich kolegové. Dávali by tím totiž jasný signál svému okolí, že jejich kolegové možná léčí své pacienty špatně. A to je hodně citlivá záležitost a lékaři si vždy takový rozpor berou v osobní rovině...
Farmaceutické firmy samozřejmě pozitivní účinky aloe vera gelu znají, ale mají s ním jeden neřešitelný problém. Uvést na trh nový lék je pro každou farmaceutickou firmu finančně velmi nákladné. Odhaduje se, že registrace léku u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), včetně všech nezbytných studií a testů, stojí zhruba 100 až 150 milionů USD.

To je balík peněz, a proto si farmaceutické firmy každý svůj nový lék vždy nejprve patentují. Získají tím garanci, že nikdo jiný nemůže po stanovenou dobu okopírovat složení jejich léku a bezpracně se tak přiživit na jejich výzkumu. Bez konkurence jsou pány prodejní ceny. To jim zajistí návratnost investic do registrace léku a přinese i tučný zisk. Teprve po vypršení patentu mohou lék začít vyrábět a prodávat i ostatní výrobci, jako tzv. generika.

Žádné bylinky ani jiné přírodní produkty ale patentovat nejdou. A bez možnosti patentu a vidiny budoucích zisků nikdo žádný nový lék z přírodních produktů vyvíjet nebude...
Užívejte aloe vera gel tak dlouho, jak dlouho chcete být zdraví. :-)

Aloe vera gel je ve své podstatě potravina. Můžete ho tedy bez obav pravidelně pít po celý život. Pokud to vaše peněženka unese, doporučuji jeho pravidelné a dlouhodobé užívání. Je to výborná a ryze přírodní prevence proti civilizačním nemocem.
Ano, můžete. Rodiče často pořizují aloe vera gel dětem, které trpí atopickým ekzémem. Velmi často totiž dochází již po několika měsících užívání aloe vera gelu k vymizení či alespoň k výraznému zlepšení ekzému.

Dávkování pro děti je 1 ml gelu na 1 kg hmotnosti za den. Například 10 kilovému dítěti dejte 2x denně 5 ml aloe vera gelu. Pro lepší chuť můžete gel smíchat s vlažným nápojem, které má dítě rádo.

COLOSTRUM

Já kupuji čisté kravské colostrum od německého výrobce LR Health & Beauty. Lahvička se 125 ml colostra stojí 703 Kč. Pochází z certifikovaných farem v Německu, Rakousku a Švýcarsku, odebírá se do 6 hodin od porodu a zpracovává se jen za studena. Je možné, že lze koupit i levnější. Vždy si však dávejte pozor na kvalitu a způsob zpracování. Jakékoliv zahřívání velmi snižuje účinnost.

Neužíváme doma colostrum pravidelně jako aloe vera gel, ale vždy se snažím mít alespoň 1 lahvičku doma pro případ první pomoci při nástupu nějaké nemoci. Třeba proti chřipce působí naprosto neuvěřitelně.
Colostrum je velmi vzácná tekutina, kterou můžete získat jen během několika málo hodin od porodu mláděte. Bez porodu colostrum nezískáte. V případě kravského colostra patří vždy první litry čerstvě narozenému teleti, komerčně můžete odebrat jen přebytek. Nemáte na to moc času, protože již po cca 6 hodinách po otelení přechází colostrum v mateřské mléko.

Aby bylo colostrum účinné, musí být odebráno velmi brzy od porodu, ihned zamraženo a dále zpracováno pouze za studena, tedy zcela bez pasterace. Případné choroboplodné zárodky se z něj podle farmaceutických standardů odstraňují za studena pomocí sterilní membránové filtrace. Výrobce garantující kvalitu musí provádět laboratorní mikrobiologické rozbory i rozbory na množství imunoglobulinů a růstových faktorů každé šarže. Aby nedocházelo k alergickým reakcím na mléčné bílkoviny, odlučuje se z colostra ještě tuk a kasein. To všechno také něco stojí.
Já kupuji čisté kravské colostrum od německého výrobce LR Health & Beauty. Lahvička se 125 ml colostra stojí 703 Kč.

Firma LR nemá žádné kamenné prodejny ani veřejně přístupný e-shop. Své zboží dodává pouze registrovaným LR partnerům. Ti ho mohou buď sami spotřebovat nebo prodávát dál koncovým zákazníkům.

Já jsem se před několika lety zaregistroval jako LR partner, abych si mohl colostrum (a také aloe vera gel) kupovat přímo od LR za velkoobchodní ceny. Colostrum ani aloe vera gel neprodávám, všechno si sami vypijeme v rámci rodiny. Jestli vás zajímá, jak se také registrovat, nechte mi na sebe e-mail. Dám vám vědět a pomohu vám s tím.

Zanechat e-mail
Nejdůležitějším rozdílem je asi to, že colostrum je živočisný produkt a aloe vera je rostlinou. Colostrum primárně formuje imunitní systém a dodává již hotové protilátky na okamžitý boj s infekcemi. Aloe vera gel nastupuje přesně tam, kde colostrum svoji úlohu splnilo. Dlouhodobě posiluje imunitní systém, podporuje detoxikaci a samouzdravovací procesy lidského těla.
Žádný úžasný gastronomický zážitek to není. Čisté tekuté kravské colostrum chutná jako syrovátka.
Určitě bych doporučil užívat colostrum jako doplňkovou léčbu při všech bakteriálních i virových infekcích, u zánětlivých onemocněních žaludku a střev, po sportovních úrazech svalů a vazů a obecně při chronické tělesné slabosti.

Velký význam má také začít užívat colostrum alespoň 14 dnů před plánovanou operací a poté pokračovat ještě alespoň 14 dnů po operaci. Dojde tím k nabuzení imunitního systému pro boj s infekcemi a díky růstovým faktorům také k rychlejšímu hojení pooperačních ran.

Onkologickým pacientům bych také doporučil užívat colostrum. Pomůže jim lépe snášet chemoterapii a léčebné ozařování tím, že povzbudí jejich imunitní systém.
Víme mnoho o působení jednotlivých složek v colostru. Když budete chtít, můžete si jednu po druhé v lékařských knihách nastudovat. U colostra ale platí, že celek je víc než jen součet jednotlivých částí. Proč je colostrum přírodou připravováno přesně takto a čím to je, že svým komplexním působením i dospělým lidem někdy až zázračně pomáhá, ve skutečnosti nevíme. Prostě to funguje...

Zatím se nikomu nepadařilo něco srovnatelného vyrobit uměle v laboratoři.
Ano, mohou. U těhotných a kojících žen je naopak colostrum jedinným bezpečným a zároveň velmi účinným prostředkem při léčbě například chřipky. Colostrum nemá žádné známé nežádoucí vedlejší účinky.
Jako prevence se užívá 1 polévková lžíce (asi 8 ml) colostra denně. Při nemoci se dávkování zvyšuje na 3 až 8 polévkových lžic v průběhu dne. Pro děti i dospělé platí stejné dávkování. Pokud možno užívejte colostrum vždy v odstupu od jídel, idálně na lačno, a nikdy ho nezapíjejte horkými nápoji.

Přestože nemá tekuté colostrum příliš příjemnou chuť, snažte se ho před spolknutím převalovat alespoň jednu minutu v ústech. Část protilátek se tak vstřebá přímo přes sliznici v ústech, čímž dojde k maximálnímu využití účinků colostra.

Neužívejte současně colostrum a aloe vera gel, neboť enzymy obsažené v aloe vera gelu částečně snižují účinek colostra.

Pokud to výrobce vašeho colostra konkrétně nespecifikuje, obecně se uzavřená lahvička s colostrem skladuje na chladnějších místech mimo dosah přímého slunečního svitu. Ideálně tedy někde ve spíži či v chladničce. Již otevřenou lahvičku skladujte vždy v chladničce a spotřebujte maximálně do týdne od otevření.
Nejdůležitější je podchytit začátek nemoci. Dejte si 2 polévkové lžíce colostra ihned, jakmile ucítíte skelné oči a nástup zimnice. Poté užívejte 2 polévkové lžíce každé 3 hodiny až do doby, než půjdete spát. Před spaním si také vezměte 2 lžíce. Pokud se v noci probudíte, tak také. Často se stane, že chřipka vůbec nepropukne a druhý den se budete cítit mnohem lépe. Pokud propukne, bude mít mírnější a kratší průběh.

Pro takové případy vždy doporučuji mít alespoň 1 lahvičku colostra připravenou doma.

Colostrum užívejte pokud možno v odstupu od jídel, idálně na lačno, a nikdy ho nezapíjejte horkými nápoji.
Ano, můžete. Colostrum je vhodné pro jedince od 0 do 200 let.
Colostrum nemá žádné známé nežádoucí vedlejší účinky. Mohou ho bez obav užívat kojenci i těhotné a kojící ženy.

Kontraindikací ke colostru jsou ale léky na snížení imunity (imunosupresiva), které užívají například lidé po transplantaci orgánů.
S volně prodejnými léky, například ke snížení horečky nebo bolesti, můžete colostrum bez obav užívat.

Jiná situace může nastat, pokud užíváte specifické léky na lékařský předpis. V takovém případě se vždy před užíváním colostra poraďte se svým lékařem. Příkladem kontraindikace jsou zde například léky pro snížení imunity (imunosupresiva), které užívají lidé po transplantaci orgánů.
Colostrum není mléko, a proto nevyvolává alergii na mléko. Colostrum, které doporučuji já, je navíc odtučněné a zbavené kaseinu.
Ano, bez obav můžete. Rozsah působení colostra je u zvířat stejný, jako u lidí. U psů a koček se osvědčuje při infekcích nebo při zotavení po operacích. Vede k rychlejší regeneraci a zlepšení zdravotního stavu. A rovněž stejně jako u lidí může být colostrum užíváno i u zvířat ke zvýšení sportovní výkonnosti.

Položit dotaz

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz? Nevadí, pošlete mi e-mail a bez obav se zeptejte.

Kontakt

Zaujalo vás něco v mé malé poradně?
Dejte o ní vědět svým přátelům na facebooku.
Sdílet stránku Komentáře