Jak předcházet rýmě

Napsal:   Martin Bartoň

Z námětu dnešního článku mám nefalšovanou radost. Už delší dobu jsem si na něj brousil tužku, protože na stránkách beznudle.cz přeci musí být rada, jak zůstat po celý rok bez nudle. A přesně takovou radu pro vás dneska mám. Je jí džala néti, čili jogínský výplach nosu vlažnou slanou vodou. U nás se mu říká výplach nosu konvičkou nebo v lékařské hantýrce také solná laváž nosu.

Nebojte, jde o velmi jednoduchou metodu, kterou mohou provádět i děti. Lidé, kteří ji praktikují denně, jsou pak velmi odolní proti rýmě, chřipkové onemocnění u nich mívá lehčí průběh a jejich nos zůstává průchodný i během unudlaného podzimu.

Ájurvédský původ

Výplach nosu je stará indická metoda pocházející z ájurvédy. Dávní jogíni, kteří prováděli dechová cvičení - pránájámy - tvrdili, že lidské tělo přijímá životní energii - pránu - zejména jejím vdechováním nosem. A protože byla trvalá čistota nosu pro jejich dechová cvičení klíčová, vyvinuli si pro sebe metodu džala néti.

Základní jogínskou myšlenkou zde je to, že při slabém a nerovnoměrném dechu značně ochabuje myšlení. Je-li dech pevný, pak je pevné i myšlení. Jogín se proto musel naučit svůj dech dokonale ovládat. Platí totiž, že dokud dech sídlí v těle, sídlí v něm i život. Zmizí-li dech, život se vytratí.

Pokud je například jedna nosní dírka díky hlenům neprůchodná, dochází podle ájurvédy k nerovnováze a narušení toku životní energie do mozkových hemisfér. Důsledkem je disharmonie a zastřené myšlení. Celý systém jógy je tak ve své podstatě založený na vyrovnávání toku životní energie tělem.

Co budete k výplachu nosu potřebovat

Nic víc, než jen vhodnou konvičku, vodu a sůl.

Při výběru konvičky se vám otevírá poměrně široká nabídka různých materiálů, barev i velikostí. Prodávají se keramické, nerezové i plastové konvičky a tak si můžete vybrat přesně podle svého vkusu. Základní plastovou konvičku koupíte v každé lepší lékárně za zhruba 150 korun.

Do konvičky patří převařená pitná voda o příjemné tělesné teplotě a trocha soli. Správný poměr solného roztoku je 1 čajová lžička soli na půl litru vody. Uvedeného poměru se držte. Odpovídá fyziologickému roztoku, tedy množství soli v lidské krevní plazmě. Tento poměr je nezbytný kvůli správně probíhajícím osmotickým jevům, kdy sůl vytahuje ze zduřelé sliznice mezibuněčnou tekutinu a uvolňuje tak nosní průduchy. K některým konvičkám je podle jejich objemu přibalena i odměrka na sůl, což vám správnou přípravu roztoku zjednoduší.

Vodu před použitím pro jistotu převařte. Třeba v rychlovarné konvici. Vím, že to komplikuje přípravu, ale určitě si nechcete do špatně přístupných vedlejších nosních dutin zavléct bakterie ze znečištěné vody.

Jak výplach nosu provést

Připravte si do konvičky solný roztok a odeberte se do koupelny.

Teď lehce ze strany, nikoliv zepředu, přitiskněte výlevku konvičky k pravé nosní dírce tak, aby špička výlevky nosní dírku dobře uzavřela a roztok přes ni neunikal ven. Nakloňte se nad umyvadlo a skloňte hlavu, aby brada směřovala k hrudi a pootočte hlavou doprava, jako byste se chtěli podívat do obličeje vedle stojícího člověka.

Poté už jen nakloňte konvičku směrem vzhůru, aby z ní začal přes výlevku roztok vytékat. Ten začne samovolně pouze silou gravitace protékat vnitřkem nosu a vytékat levou nosní dírkou ven do umyvadla. Stejným způsobem poté propláchněte i levou nosní dírku, přičemž na každou nosní dírku použijte zhruba 250 ml roztoku. Během výplachu mějte vždy otevřená ústa a ústy také dýchejte.

Zpočátku vám to třeba moc nepůjde, ale po chvilce cviku to hravě zvládnete. Celý výplach nosu pak trvá jen chvilku a můžete ho provádět ráno a večer spolu s čištěním zubů. Dejte pozor na to, že po ukončení výplachu nesmí v nosních dutinách zůstat žádná voda. Vždy se proto jemně, ale důkladně vysmrkejte. Zejména v zimě při tom buďte skutečně pečliví.

Při výplachu platí, že teplá voda účinněji a rychleji odstraňuje hleny z nosních dírek, zatímco studená voda otužuje a posiluje nosní sliznici. Můžete to tedy střídat. Vždy ale dbejte na to, aby se sůl ve vodě dokonale rozpustila.

Když je něco špatně

Pokud vám při výplachu nosu protéká roztok až do úst a do krku, máte bradu příliš vystrčenou dopředu. Snažte se přitisknout bradu co nejvíce k hrudi a víc se předklonit.

Pokud vám při výplachu nosu roztok z druhé nosní dírky nevytéká, může to být způsobeno tím, že konvičku příliš silně tlačíte proti stěně nosu. Zkuste konvičkou lehce natáčet do stran a najít takovou polohu, při které roztok nosem proteče.

Pokud vás při výplachu nosu roztok v nose pálí, je v něm pravděpodobně příliš málo nebo příliš mnoho soli. Aby vše správně osmoticky fungovalo, dodržujte dávkování 1 čajové lžičky soli na půl litru vody. Pokud chcete mít roztok fyziologicky úplně přesný, pak je to 4,5 g soli na 1/2 litru vody. Pocit pálení může způsobit také příliš chladná voda v roztoku. Nejpříjemnější je teplota vody kolem 37 °C.

Jestliže máte tak ucpaný nos, že jím roztok neproteče, vydržte a stále to střídáním nosních dírek zkoušejte. Slaná voda má na sliznice uvolňující účinek a může tak ucpaný nos postupně uvolnit natolik, až jím roztok proteče.

Staňte se fanouškem

Zdají se vám mé stránky přínosné a rádi byste přišli znovu? Nechte mi na sebe e-mail a já vám jednou měsíčně pošlu přehled novinek.
Poučení o svých právech a ochraně vašich osobních údajů najdete zde.

5 důvodů pro džala néti

Výplach nosu konvičkou je šetrný a snadný způsob, jak z něj odstranit hlen, prach i pyl. Je velmi účinný při prevenci a léčbě běžných zánětů horních cest dýchacích i zánětů vedlejších nosních dutin. Pravidelným prováděním dochází ke stimulaci přirozených očistných mechanismů dýchacího ústrojí, což vede k pročištění nejen nosu, ale i očí, uší a dalších dutin nad obočím a pod očima.

1. důvod - Prevence rýmy

Pravidelné provádění výplachu nosu zvyšuje odolnost sliznice nosu proti bakteriálním i virovým infekcím, čímž působí jako nejlepší prevence před vznikem rýmy. Je to velmi levné a naprosto neškodné řešení. U již probíhající rýmy výplachy nosu zmírňují její průběh.

2. důvod - Úleva při alergii na pyl

Výplach nosu velmi efektivně odstraňuje z nosní sliznice usazený prach a pyl. Může tak být vítanou úlevou zejména při senné rýmě. Vyplachovat pyl z nosu konvičkou je mnohem lepším řešením, než pyl v nose nechat a následně tlumit alergickou reakci léky.

3. důvod - Úleva při těhotenství

Některé ženy během těhotenství vlivem výrazných hormonálních změn trpí silným zduřením nosní sliznice, které se projevuje ucpaným nosem. Nastávající maminky tomu často říkají těhotenská rýma. Výplachem nosu se sliznice zvlhčí, pročistí a uvolní, čímž dojde k úlevě. Pravidelný výplach nosu je tak ideálním a neškodným prostředkem k péči o nosní hygienu během těhotenství.

4. důvod - Úleva při chrápání

Někdy bývá chrápání způsobeno špatnou průchodností nosu během spánku. Při dýchání ústy pak dochází k vibracím okolních tkání, což způsobuje všem známý a velmi otravný zvuk. Pravidelné výplachy nosu pročistí nosní sliznici a mohou tak vést k úplnému odstranění či alespoň zmírnění nočního chrápání způsobeného neprůchodným nosem.

5. důvod - Zlepšení čichu

Čistý nos přináší mnohem intenzivnější vnímání čichem. Zkuste každodenní džala néti a uvidíte, jak se vám rozroste svět okolních vůní.

Nasja

Ájurvéda zná ještě olejovou očistu nosu zvanou nasja. Ta se skládá ze tří kroků. Prvním krokem je olejová masáž obličeje, následuje inhalace vodní páry prosycené eukalyptovým olejem a končí kápnutím 3 až 5 olejových kapek do každé nosní dírky.

V domácích podmínkách je nejlepší provádět tuto olejovou očistu večer před spaním. Olej tak nejen dobře chrání nosní sliznici před vysycháním a virózami, ale je vhodný i pro uvolnění nosních dírek a lepší spánek. Nejčastěji se k tomu používá sezamový olej nebo směsi různých bylin v oleji, jako třeba pupečník asijský, puškvorec, různé druhy pepře, jasmín nebo zázvor. Často se do směsi přidává ještě eukalyptový esenciální olej.

To je pro dnešek vše. Pokud máte pocit, že by tento článek mohl zajímat i vaše přátelé, tak jim o něm určitě řekněte. Můžete ho také sdílet dál přes facebook. A jestli k němu máte výhrady, stížnost, pochvalu či nějaký jiný komentář, bez obav mi napište. Za každou zpětnou vazbu budu rád.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho.
Další články
Děkuji, že čtete.
Dnešním článkem chci plynule navázat na svůj dřívější příspěvek věnovaný cukrovce a představit vám několik dalších bylinek, které mohou být lidem s cukrovkou...
Číst dál
Určitě mi dáte za pravdu, když řeknu, že náš mozek je úžasným orgánem. Vždyť právě v našem mozku se odehrává veškeré naše potěšení, radost, smích a...
Číst dál
Pane Nováku, máte vysoký cholesterol. Nabaluje se vám v cévách a to je ucpává, a to už není legrace, to vám může, pane Nováku, klidně přivodit infarkt. Ten...
Číst dál