6 mýtů o kocovině Napsal Martin Bartoň

Je pátek večer a klábosíte s kamarády v útulné hospůdce. Večer utíká jako voda v Sázavě, čárky za zdolaná piva přibývají, sranda neubývá a je vám fajn. Je vám tak dobře, jako už dlouho ne. Ani nevíte jak a na konci večera jste úplně na plech.

Ta facka přijde až ráno v podobě kocoviny. Třeští vám hlava, žaludek máte na vodě a říkáte si, že příště musíte přestat o něco dřív. Většina z nás to zažila a každý bojujeme proti kocovině po svém.

Každý z nás také slyšel od kamarádů zaručené rady, jak na to. Dneska se na některé z těch, které jsem slyšel já, ve svém článku podívám. Protože nefungují, budu jim říkat mýty. Tak pojďme rovnou do toho.

1. mýtus - Prokládat panáky vodou zabraňuje kocovině

O alkoholu platí, že z těla vypuzuje vodu. Blokuje totiž hormon vazopresin, který se stará o vaši vodní rovnováhu. Alkohol vám tak doslova vycucává vodu z buněk. Ledviny tak nedostávají vazopresinem žádný signál, že je potřeba vodou šetřit, a tak ji rovnou všechnu posílají do močového měchýře. Každý pijan proto ví, že když za večer vypije 4 piva, vyčůrá jich 5.

Dehydratace způsobuje bolesti hlavy, závratě a sucho v ústech, není ale příčinou kocoviny. Můžete si to na sobě ověřit tak, že před tím, než ulehnete do postele, vypijete litr vody. Ráno se probudíte do stejné kocoviny, jako kdykoliv předtím. Budete jen bohatší o zážitky z nočního potácení se na záchod a ti nejsetnutější z vás možná o nepříjemnou zkušenost, že také moc potřebovali, ale neprobudili se na to.

Za kocovinu nemůže dehydratace, ale látky, které se jmenují kongenery. Těžká rána také zhoršuje acetaldehyd, který vzniká při metabolismu alkoholu a prostaglandiny, což jsou zánětlivé látky, které se v těle pitím alkoholu uvolňují.

Kongenery

Kongenery jsou přirozené vedlejší produkty kvašení a každé alkoholické nápoje je obsahují. Dávají mu jejich charakteristickou chuť a barvu. Jsou sice fajn na jazyku, ale bestie v krvi. Imunitní systém v nich totiž vidí škodlivé vetřelce a snaží se je zlikvidovat.

Představte si to jako velkou bitvu. Vaše bílé krvinky se ohání mečem kolem sebe a hubí jeden kongener za druhým. Necáká z nich pot, ale látky zvané cytokiny. A právě vyplavení cytokinů vám později, až vystřízlivíte, navodí příznaky kocoviny.

Jestli zrovna přemýšlíte, do čeho se vrtnout a jak vydělat miliony, tak vám teď dám dobrý tip. Klíč k pilulce na kocovinu je zablokovat uvolňování cytokinů při boji bílých krvinek s kongenery. Když na trh s takovou pilulkou přijdete, a nebude mít žádné nežádoucí vedlejší účinky, tak určitě nechutně zbohatnete.

Pokud vím, tak takovou pilulku ještě nemáme. Jsou ale 2 triky, jak kongenery v krvi co nejvíce minimalizovat. Nebudu házet hrách na zeď a odpustím si zbytečné řeči o abstinenci.

Prvním trikem je dávat přednost alkoholickým nápojům světlé barvy. Čím je přirozená barva pití tmavší, tím více kongenerů většinou obsahuje. A čím více kongenerů, tím silnější kocovina.

Našel jsem k tomu zajímavé povídání , podle kterého platí, že:

vodka obsahuje méně kongenerů než gin,

skotská whisky obsahuje asi 4x více kongenerů než gin,

brandy obsahuje asi 6x více kongenerů než gin,

bourbon obsahuje asi 8x více kongenerů než gin a 30x více než vodka,

červené víno obsahuje mnohem více kongenerů než bílé víno.

Největším bolehlavem navozujícím kocovinu je tedy bourbon a brandy. Dále v sestupném pořadí to jsou: červené víno, rum, whisky, bílé víno, gin a vodka. Světlé pivo patří někam doprostřed.

Mimo barvy má vliv i stáří. Třeba mladé červené víno v sobě má více kongenerů, než víno, které zrálo několik let v dubových sudech. Vícekrát destilovaný nápoj je na kongenery také chudší.

Druhým trikem je nemíchat. Kombinace různých kongenerů z různě barevných alkoholických nápojů znamená větší zmatek v bitvě bílých krvinek a více vyplavených cytokinů.

2. mýtus - Pomalé pití zabraňuje kocovině

Viděl jsem jednou v hospodě hru na kácení stromů. Na stůl položíte velké pivo. To je strom. Kolem něj dokola naskládáte panáky rumu (to je kůra stromu) a celé to obložíte panáky zelené (to je listí). Pak začnete kácet. Nejdříve očešete všechno listí, potom strháte všechnu kůru a nakonec pokácíte strom. Vyhrává ten, kdo za hodinu pokácí nejvíc stromů.

Jestli takové hry hrajete, jste úplní šílenci... :-)

Vždycky pijte pomalu. Vždycky. Kocovinu dostanete stejně, pomalé pití ji nezabrání, ale druhý den vám bude zle o dost méně.

Tady bych s dovolením trošku pootevřel vzdělávací chemické okénko o alkoholu v krvi. Jaterní buňky se ho snaží vždy odbourávat a působením několika enzymů ho metabolizují na acetaldehyd. Platí tady, že čím rychleji a čím tvrdší alkohol pijete, tím více acetaldehydu se vám hromadí v krvi.

Acetaldehyd

Acetaldehyd je pro tělo toxický, a když ho máte v krvi hodně, vylágruje vám mozek, ochromí srdce a otráví játra. Umíte ho sice předělat na neškodnou kyselinu octovou, také to vaše tělo neustále dělá, ale trvá mu to hodně dlouho.

Jestli se ptáte na to, zda to jde urychlit, tak nejde. Jediným řešením tady je zpomalit pití a dopřát svému tělu dostatek času na to, aby mohlo acetaldehyd průběžně rozebírat a tolik se vám v krvi nehromadil.

Schopnost odbourat acetaldehyd ovlivňuje hodně věcí. Jsou to hlavně velikost vašeho těla, stav jater, pohlaví, léky nebo třeba váš etnický původ. Některá etnika, například Japonci, mají geneticky danou nižší schopnost štěpit acetaldehyd. Na večírku tak spadnou pod stůl dříve než průměrný Evropan.

U velikosti těla platí, že čím větší, tím lepší. Co se týká pohlaví, tak muž a žena si při pití alkoholu rovni nejsou. Jestli jste žena, tak se mějte skutečně na pozoru. Budete mít totiž mnohem horší kocovinu než muž, který vypil totéž, co vy. A platí to i tehdy, jestli máte tělesnou hmotnost i výšku stejnou jako muž. Důvodem je to, že muži mají v žaludku proti ženám více enzymu alkoholdehydrogenáza, který umožňuje rozebrat část alkoholu už v žaludku, tedy dříve, než se dostane do krve.

Pro kocovinu to znamená, že čím rychleji budete pít, tím vám bude ráno hůř. Ke kongenerům z prvního mýtu se ještě přidá otrava alkoholem. Budete zvracet a cítit se fakt zle.

3. mýtus - Na kocovinu je nejlepší sex

Platí sice, že pohyb uvolňuje endorfiny, tedy přírodní lék proti bolesti, a také pomáhá dostat kyslík k buňkám, ale nic se nemá přehánět.

Při odbourávání alkoholu se spotřebovává velké množství vody, minerálů a vitamínu C, což způsobuje celkovou únavu. Šokované jaterní buňky nevyrábějí glukózu. To vede k poklesu hladiny krevního cukru, a tedy k celkové tělesné slabosti.

Kvalitní ranní sex by tak při troše smůly mohl snadno přejít až do bezvědomí. Navíc alkohol působí i u zdravých lidí, kteří jsou v klidu, nepravidelnosti srdečního rytmu. Fyzická námaha při kocovině zvyšuje riziko infarktu a probouzí spící nebo chronické nemoci.

V tomto směru je mnohem lepší oddat se odpočinku a sex nechat na jindy.

Staňte se fanouškem

A já vám 2x měsíčně pošlu přehled novinek na webu.
Poučení o svých právech a ochraně vašich osobních údajů najdete zde.
4. mýtus - Na kocovinu je nejlepší kafe

Káva, stejně jako alkohol, vyhání z těla ven vodu. To se vám při kocovině vůbec nehodí. Vodu potřebujete naopak doplňovat, jestli i zvracíte, tak o to víc. Zvracení je známkou toho, že trpíte otravou alkoholem a tělo se ho snaží všemi způsoby zbavit.

Kofein nemá žádné účinky proti působení alkoholu. Místo kafe pijte obyčejnou neperlivou vodu.

5. mýtus - Na kocovinu je nejlepší další panák

Kdysi ve středověku lidé věřili, že když vás pokouše vzteklý pes, je nejlepší léčbou ho chytit a do rány si nakapat jeho infikované sliny. Věříte tomu? Je to stejná hloupost, jako tento mýtus.

Řeknu vám to tak. Když budete neustále opilí, kocovinu nikdy nedostanete. Ta přijde až tehdy, když vám začne klesat hladina alkoholu v krvi. Ranní vyprošťovák vám zase hladinku zvedne. Může to na chvilku zmírnit příznaky kocoviny, ale bolest tím jen oddalujete. Vrátí se a silnější.

Jednoho krásného dne přeci musíte úplně vystřízlivět... nebo ne? Jinak jestli máte při kocovině neutuchající touhu na vyprošťováka, nerad vám to říkám, ale jste alkoholik.

6. mýtus - Na kocovinu je nejlepší coldrex

Nikdy, opakuji nikdy, si neberte na kocovinu lék s paracetamolem. Léky jako Paralen, Panadol nebo třeba rozpustný Coldrex obsahují jako účinnou látku právě paracetamol. Ta skvěle působí proti bolestem, ale vůbec si nerozumí s alkoholem. Já vím, málokdo to čte, ale třeba příbalový leták paralenu to zmiňuje.

Ráno po probuzení můžete mít v krvi ještě hodně alkoholu. Když tam lupnete paracetamol, tak se v přetížených játrech potká s alkoholem. To vyšokuje jaterní enzymy do té míry, že začnou vyrábět toxiny. Tím narušují strukturu jater a spouští procesy podobné hepatitidě.

To už není legrace. Jaterní buňky se díky odbourávání těchto toxinů zcela vyčerpají a odumřou. Následkem je těžký zánět jater, který může skončit cirhózou jater, v nejhorším případě i smrtí. Jedna tableta coldrexu na kocovinu vás asi nezabije, ale dejte si na to pozor.

Říká se, že alkohol s paracetamolem je oblíbená kombinace sebevrahů. K tomu vám ale musím říct, že tento způsob sebevraždy je velmi pomalý a extrémně bolestivý.

To bylo dnešních 6 mýtů o kocovině. Věřím, že jste si v článku něco svého našli. Jestli chcete, napište mi do komentáře své rady na kocovinu.

Zaujal vás tento článek?
Dejte o něm vědět svým přátelům na facebooku.
Sdílet článek Komentáře

Další články
Děkuji, že čtete.
Za studena lisovaný olej je tím nejúžasnějším a nejsilnějším výtažkem živin ze semínek rostlin. Shromažďuje veškerou životní sílu, kterou rostliny pro své budoucí...
Číst dál
Pane Nováku, máte vysoký cholesterol. Nabaluje se vám v cévách a to je ucpává, a to už není legrace, to vám může, pane Nováku, klidně přivodit infarkt. Ten...
Číst dál
Když jsem připravoval stránku o aloe vera gelu, ležel jsem v tom měsíce a prokousával se stohem odborných studií. Jedna z nich byla od Dr. Agarwala a natolik mě...
Číst dál