Aloe vera
váš domácí lékař

Napsal:   Martin Bartoň

Představte si rostlinu, která umí posílit zdraví. Lidem i zvířatům. Vypadá zcela obyčejně a přitom je tak fascinující. Pojďte se společně se mnou dnes podívat na její dávnou historii a na účinky, díky kterým vám může zlepšit zdraví. Ve druhé polovině dnešního článku také projdeme podrobněji složení gelu, který ukrývá ve svých listech.

Historie aloe very

léčivka dávnověku

Starověký Egypt

První zmínky o léčivých účincích aloe very jsou ze starověkého Egypta z doby zhruba 1 500 let před Kristem.

Aloe vera byla tehdy mezi lidmi velmi ceněná. Traduje se, že povinností každého, kdo byl pozván na posmrtný obřad zesnulého faraona, bylo přinést zemřelému vládci list aloe very jako dar na cestu do nového posmrtného života.

Starověcí Egypťané používali aloe veru společně s myrhou také při balzamování.

Alexandr Veliký

V dobách Alexandra Velikého se aloe vera užívala jako účinný prostředek na léčbu a hojení válečných zranění. Ve svých spisech se o tom zmiňoval řecký filosof Aristoteles.

Alexandr Veliký se proto snažil získat do svého držení ostrov Sokotra ležící u východního pobřeží Afriky, který byl tehdy výjimečný právě svými rozsáhlými plantážemi aloe very.

Vojáci podle zpráv ostrov dobyli, rostliny vyvrátili a odvezli si je.

Kryštof Kolumbus

Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus hlásal, že pro blahobyt člověka jsou nepostradatelné čtyři potraviny - pšenice, hrozny, olivy a aloe. První ho vyživuje, druhá pozvedá jeho ducha, třetí mu přináší harmonii a čtvrtá ho vyléčí.

Účinky aloe very ho natolik oslovily, že na svých plavbách vozil tuto rostlinu v květináčích.

Během druhé plavby v roce 1494 jeho lékař Diego Alverez Chanca v depeši do Evropy uvedl, že léčivá aloe roste i v Hispaniole.

Orientální medicína

V tradiční čínské medicíně je aloe vera známá pod jménem Lu Hui. Čistý gel z aloe zde slouží jako jin tonik, což znamená, že pomáhá vyživovat, navlhčovat a vyvažovat všechny tkáně.

Ve staroindickém sanskrtu je aloe vera známá pod jménem Ghrita Kumari a v indické ájurvédské medicíně se používá zejména v omlazujících přípravcích a při harmonizaci srdečně-cévního systému.

Grita Kumari jako jedna z mála rostlin podle ájurvédy vnáší rovnováhu mezi tři dóši, tedy pittu, kaphu a vátu.

Západní medicína

Prudký rozvoj západní medicíny a zejména revoluční objevy farmacie ve třicátých letech 20. století vedly k zatlačení léčivých rostlin do pozadí.

V době studené války mezi jadernými mocnostmi se však ukázalo, že aloe vera umí velmi dobře hojit popáleniny po rentgenovém a radiačním záření.

Tím započalo vědecké zkoumání aloe very a dnes existuje tisíce odborných studií, které blahodárné účinky této rostliny na lidské zdraví nejen popisují, ale také potvrzují.

Lékař léčí, příroda uzdravuje

účinky aloe vera gelu

Aloe vera gel dobře účinkuje proti mnoha nemocem a zdravým lidem pomáhá díky obsahu cenných živin nemocem předcházet.


Aloe vera zlepšuje oběh krve

V dospělém lidském těle najdete téměř 150 tisíc kilometrů kapilár. Jsou to ty úplně nejtenčí krevní cévy, asi 20 krát tenčí než je lidský vlas. Některé jsou tak tenké, že se do nich červené krvinky jen stěží vejdou a musí se jimi prodírat v řadě jedna po druhé.

Kapiláry určují vaše zdraví, protože pouze v oblasti kapilár dochází k předávání kyslíku a živin z krve do tkání a buněk. Platí, že jen tam, kde může krev neomezeně proudit, jsou tkáně a orgány dobře zásobovány životně důležitým kyslíkem.

Stres, nevhodná strava, sedavý způsob života, kouření a nadměrné pití alkoholu vaše kapiláry postupně zužuje. To vadí, neboť červené krvinky se jimi poté hůře protahují a postižené tkáně trpí nedostatkem kyslíku.

Aby buňky v postižených tkáních přežily, spustí si mechanismy získávání energie bez potřeby kyslíku. To krátkou dobu funguje, ale vedlejším produktem těchto dějů je velké množství škodlivých kyselin. A přesně tady začíná boj o vaše zdraví.

Navenek se tento stav projevuje v podobě různých civilizačních nemocí, jako je vysoký krevní tlak, kožní problémy, chronické záněty a podobně. V zanedbaném těle mohou později přerůst až v srdeční infarkt, mrtvici nebo třeba rakovinu.

A přesně tady může pomoct aloe vera. Působí totiž na zvětšená mikroskopická tělíska na vnitřních stěnách kapilár tak, že tělíska splasknou, čímž se kapiláry mohou vrátit ke svému přirozenému vnitřnímu průměru. To okamžitě přinese lepší průtok krve a odplavení škodlivých odpadních látek z tkání.

Aloe vera je jediná známá léčivá rostlina, která na kapiláry takto příznivě působí. Je proto výborným prostředkem celostní medicíny. Byla by škoda ji přehlížet.


Zdravá kapilára a zdravý průtok červených krvinek.


Zúžená kapilára - červené krvinky se hůře protahují, později se kapilárou již vůbec neprotáhnou.


Fotografie prstu (vlevo) a fotografie téhož prstu 15 minut po vypití 60 ml aloe vera gelu (vpravo). Snímky vznikly použitím metody Kirlian, která je založená na principu elektrické vodivosti kůže. Aura zřetelně ukazuje rozšíření kapilár.

ODBORNÉ STUDIE:

Aloe vera gel účinkuje jako inhibitor tromboxanu A2 a působí vazodilatačně. Udržuje rovnováhu v buňkách cévního epitelu a okolních tkáních. Za angiogenní efekt je zodpovědný zejména beta-sitosterol v gelu.

Zdroj: Heggers JP, Kucukcelebi A, Listengarten D, Stabenau J, Ko F, Broemeling LD, Robson MC, Winters WD: Beneficial effect of Aloe on wound healing in an excisional wound model. J Altern Complement Med. 1996 Summer.


Aloe vera moduluje imunitu a hubí patogeny

Aloe vera je vynikajícím prostředkem celostní medicíny, jedním z nejúžasnějších, jaké si dovedete představit. Nejen, že umí zlepšit průtok krve kapilárami, čímž spouští účinnou detoxikaci a samouzdravovací procesy, ale umí také modulovat imunitu.

Kde je potřeba imunitní systém posílit, tam ho díky komplexnímu působení zejména polysacharidů aloe posílí. Tam, kde je třeba ubrat, například u autoimunitních nemocí, jakými jsou alergie nebo atopický ekzém, umí imunitu přibrzdit. Následkem je zmírnění průběhu některých autoimunitních nemocí.

Abychom si rozuměli, není to aloe vera, která tak činí. Vše vždy řídí vaše vlastní tělo, ale aloe vera mu k tomu poskytne správný impulz a dodá nezbytné látky.

Gel z aloe very je také velmi ceněný pro svoji schopnost hubit škodlivé choroboplodné zárodky. Obsažené polysacharidy mají výraznou protiplísňovou, protivirovou a protibakteriální aktivitu.

Za silné antivirové a antibakteriální účinky aloe vera gelu mohou obsažené polysacharidy a také antrachinony, zejména aloe-emodin. Za protizánětlivé účinky především beta-sitosterol, kampesterol a bradykynáza.


Fotografie chřipkového viru pořízená přes elektronový mikroskop.


Fotografie bakterie pořízená přes elektronový mikroskop.

Velmi účinně působí aloe vera gel proti virům způsobující opary. Účinnou látkou proti těmto virům jsou acemanan a aloe-emodin.

Fotografie oparového viru (herpes simplex) pořízená přes elektronový mikroskop.

ODBORNÉ STUDIE:

Reynolds a Dweck izolovali z aloe vera gelu 16 různých polysacharidů. Ty podporují hojení ran a mají protiplísňovou, protivirovou a protibakteriální aktivitu. Mají také hypoglykemizující a protinádorový efekt, imunomodulační a gastroprotektivní efekt a podporují vývoj krvinek.

Zdroj: Talmadge J, Chavez J, Jacobs L, Munger C, Chinnah T, Chow JT, Williamson D, Yates K.: Fractionation of Aloe vera L. inner gel, purification and molecular profiling of activity. Int Immunopharmacol. 2004 Dec.

Hlavním polysacharidem v aloe vera gelu je acemannan (carrysin) složený z jednoho nebo několika polymerů různé délky řetězců s molekulární hmotností 30-40 kDa nebo i více. Byl objeven v laboratoři Clintona Howarda. Je strukturálně jedinečný a má imunostimulační účinky. Výrazně stimuluje tvorbu IL-1 a PGE2 makrofágů. Je to první známá netoxická tvorba IL-1 s vlivem na aktivitu a produkci lymfocytů, fibroblastů a endoteliálních buněk. Zvyšuje aktivitu kostní dřeně a imunitu všeobecně.

Zdroj: Scientific American. 258(5). 1988.

Širokou antibakteriální aktivitu mají antrachinony z aloe very. Aloe-emodin působí proti střevnímu mikrobu E.coli. Dále ukazuje antivirovou a virucidní aktivitu na obalované viry. Inhibuje streptokokus pyogenes a faecalis a antimikrobiálním efektem podporuje hojení ran. Baktericidní efekt je i na Pseudomonas aerug. - acemanan inhibuje jeho přichycení na epiteliální buňky dýchacích cest. Acemanan inhibuje virus herpes simplex a snižuje množení i u cytomegaloviru. Samostatně i s azidothymidonem a acyklovirem blokuje množení herpes a HIV virů.

Zdroj: Kahlon JB, Kemp MC, Carpenter RH, McAnalley BH, McDaniel HR, Shannon WM.: Inhibition of AIDS virus replication by acemannan in vitro. Mol Biother. 1991.

Antrachinon aloe-emodin z aloe vera gelu oslabuje viry herpes simplex (způsobuje opar), varicella zoster (způsobuje plané neštovice a pásový opar) a viry chřipky.

Zdroj: RJ Sydiskis, DG Owen, JL Lohr, KH Rosler, and RN Blomster: Inactivation of enveloped viruses by anthraquinones extracted from plants. Antimicrob Agents Chemother. 1991 Dec; 35(12): 2463–2466.


Aloe vera zlepšuje zažívání a vstřebatelnost vitamínů

Trávení je složitý proces, jehož cílem je získat z potravy živiny. Potrava se v trávicím traktu postupně rozkládá na jednodušší látky, přičemž vstřebávání živin se děje převážně v tenkém střevě.

Látky z aloe vera gelu trávení podporují a pomáhají udržet správnou hladinu žaludečních kyselin. V tomto směru působí velmi pozitivně enzymy amyláza a lipáza a polysacharid acemanan. Ten mimo mnoha jiných účinků slouží jako prebiotikum, tedy jako potrava pro prospěšné a přátelské bakterie žijící ve střevech.

Aloe vera gel také pomáhá zmírnit zánětlivá onemocnění střev, jakými jsou ulcerozní kolitida a Crohnova choroba. Povzbudivé výsledky má rovněž na zlepšení syndromu dráždivého trakčníku, což je funkční porucha střev, která vyvolává bolesti břicha a změny ve vyprazdňování.


Trávicí trakt člověka.

Některé polysacharidy z aloe very na sebe zase navazují trávené živiny, což zpomaluje a zvyšuje jejich vstřebávání. Studie dokazují, že celková vstřebatelnost a následná biologická dostupnost například vitamínu C podaného společně s aloe vera gelem je téměř 3x vyšší, než při podání samotného vitamínu C. U vitamínu E je dokonce až 4x vyšší.

To jsou velmi zajímavá zjištění a vysloveně předurčují aloe vera gel jako ideální doplněk stravy při léčbě nemocí. Velký přínos může mít z tohoto hlediska u onkologicky nemocných a také u lidí s poruchou příjmu nebo vstřebávání potravy, například u mentální anorexie.

Výbornou službu poskytne také uživatelům chondroprotektiv. Látky vyživující klouby, vazy a chrupavky jsou totiž obecně velmi špatně vstřebatelné. Ve spojení s aloe vera gelem z nich můžete vydolovat výraznější účinek.

Fotografie vitamínu C pod mikroskopem.

ODBORNÉ STUDIE:

V závislosti na koncentraci aloe vera gelu se ukazuje její tlumivý efekt na sekreci žaludeční kyseliny. To se vysvětluje přímou interakcí mezi buňkami tvořícími kyselinu chlorovodíkovou a interakcí s H2 receptory na nástěnných buňkách.

Zdroj: Yusuf S, Agunu A, Diana M.: The effect of Aloe vera A. Berger (Liliaceae) on gastric acid secretion and acute gastric mucosal injury in rats. J Ethnopharmacol. 2004 Jul.

Aloe vera snížila bolesti břicha a nadýmání u pacientů se syndromem dráždivého trakčníku, ale nezlepšila četnost vyměšování ani konzistenci stolice u těchto pacientů.

Zdroj: Khedmat H, Karbasi A, Amini M, Aghaei A, Taheri S.: Aloe vera in treatment of refractory irritable bowel syndrome: Trial on Iranian patients. Journal of Research in Medical Sciences. The Official Journal of Isfahan University of Medical Sciences. 2013;18(8):732.

Proběhla humánní, randomizovaná a dvojitě zaslepená studie se závěrem, že při podání vitamínu C společně s aloe vera gelem se jeho biologická dostupnost zvýšila až 3x. U vitamínu E byla biologická dostupnost vyšší dokonce téměř 4x. Mechanismus tohoto účinku je založený na ochraně vitamínů před jejich degradací ve střevní stěně a vazbě na polysacharidy umožňující pomalejší a postupné vstřebávání.

Zdroj: Vinson JA, Al Kharrat H, Andreoli L.: Effect of Aloe vera preparations on the human bioavailability of vitamins C and E. Phytomedicine. 2005 Nov.


Aloe vera normalizuje krevní tlak

Bijící srdce čerpá do tepen krev. Proudící krev tlačí na stěny cév, čímž vzniká krevní tlak. Nejvyšších hodnot dosahuje ve fázi srdečního tepu a nazývá se systolický. Když srdce mezi tepy odpočívá, tlak poklesne a v této fázi se nazývá diastolický.

Vysoký krevní tlak nastává tehdy, pokud opakovaně dosahuje hodnot nad 140/90 mm Hg. Při dlouhodobém vysokém krevním tlaku jsou ohroženy cévy, srdce a ledviny. Tento stav je třeba léčit.

Aloe vera gel působí na krevní tlak ve třech směrech - rozšiřuje zúžené kapiláry, snižuje hladinu homocysteinu v krvi a doplňuje chybějící minerály.

Pokud jsou cévy a kapiláry zúžené, musí do nich srdce tlačit krev pod vyšším tlakem, aby zůstalo zachováno zásobení tkání kyslíkem. Aloe vera gel umí zúžené kapiláry roztáhnout, což tělu umožní snížit krevní tlak.

Nepříznivý vliv na krevní tlak má podle některých studií i vysoká hladina homocysteinu v krvi. Homocystein je běžný produkt látkové výměny savců, a pokud vše probíhá správně, průběžně se během látkové výměny rozkládá na neškodné látky.

K rozkladu homocysteinu je však potřebná kyselina listová, vitamín B6, B12 a příslušné enzymy. Jestliže nejsou tyto vitamíny a enzymy v těle přítomny v dostatečném množství, dochází k poruchám při rozkladu homocysteinu, ten se hromadí a stává se toxickým. To komplikuje nemoci srdce a cév a zvyšuje krevní tlak.

Názory na nežádoucí vliv homocysteinu na vysoký krevní tlak se různí a určitě je v této oblasti potřebný další výzkum. Nicméně pozitivním faktem je, že aloe vera gel dodáváním B-komplexu a enzymů prokazatelně snižuje hladinu homocysteinu v krvi.

Určitý vliv na krevní tlak má také poměr vápníku, hořčíku a draslíku vůči sodíku v krvi. Aloe vera gel je cenným zdrojem minerálů a umožní vám tak doplnit chybějící látky a tuto minerální bilanci v krvi vyladit ke zdravějším hodnotám.

ODBORNÉ STUDIE:

Pozitivně na krevní tlak působí látka aloe-emodin a aloin A. Obě tyto látky jsou zastoupeny v aloe vera gelu a svým vzájemným působením vyvolávají hypotensní efekt.

Zdroj: Saleem R, Faizi S, Siddiqui BS, Ahmed M, Hussain SA, Qazi A, Dar A, Ahmad SI, Qazi MH, Akhtar S, Hasnain SN.: Hypotensive effect of chemical constituents from Aloe barbadensis. Planta Med. 2001 Nov.

Mezi hladinou homocysteinu a kardiovaskulárním onemocněním existuje souvislost. Snížením koncentrace homocysteinu v krvi dojde ke snížení rizika ischemické choroby srdeční o 16% (11% až 20%), hluboké žilní trombózy o 25% (8% až 38%) a mrtvice o 24% (15% až 33%).

Zdroj: David S. Wald, Malcolm Law, Joan K Morris: Homocysteine and cardiovascular disease: evidence on causality from a meta-analysis. BMJ. 2002, v325(7374).


Aloe vera mírní alergie a ekzémy

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkává, a je způsobena nesprávnou aktivací protilátek na alergeny.

Nejčastěji se projevuje zduřením nosní sliznice, svěděním očí, dušností způsobenou zúžením průdušek a všemožnými ekzémy. Častým projevem je senná rýma, kterou alergikům způsobují pyly obsažené ve vzduchu.

Za projevy alergické reakce při senné rýmě je obvykle zodpovědný hormon histamin. Nadměrné uvolnění histaminu při alergické reakci způsobuje úporné svědění, otoky a kopřivku. Alergické otoky navíc zhoršuje nanopeptid bradykinin.


Snímek různých pylů pořízený elektronovým mikroskopem.


Častým projevem alergie je senná rýma.

Aloe vera gel obsahuje látky, které snižují účinky jak histaminu, tak i bradykininu. Umí také dlouhodobě snížit výskyt protilátek typu IgE v krvi. Platí totiž, že čím vyšší je v krvi množství IgE, tím silnější a výraznější jsou alergické projevy.

Účinek aloe vera gelu u alergií ale není nikdy okamžitý. Modulace imunitního systému ke snížení alergií je vždy pomalý a dlouhodobý proces, který může trvat i řadu let. Nikdy přitom není dopředu jisté, zda se podaří.

Faktem ale je, že dlouhodobé a pravidelné užívání aloe vera gelu snižuje projevy alergií.

ODBORNÉ STUDIE:

Histamin a bradykinin zodpovídají za část projevů alergie. Aloe vera obsahuje enzym bradykinasu, který rozkládá bradykinin. V tomto ohledu může aloe vera gel pomoci i při zánětlivých bolestech kloubů.

Zdroj: Bautista-Perez R, Segura-Cobos D, Vasquez-Cruz B.: In vitro antibradykinin activity of Aloe barbadensis gel. J Ethnopharmacol. July 2004.

Karboxypeptidáza v aloe vera gelu deaktivuje bradykinin. Laktát hořečnatý v aloe vera gelu inhibuje histidin dekarboxylázu a zabraňuje tvorbě histaminu z aminokyseliny histidinu.

Zdroj: Klein AD, Penneys NS.: Aloe vera. J Am Acad Dermatol. 1988 Apr;18(4 Pt 1):714-20.


Aloe vera mírní cukrovku 2. typu

Cukrovka - diabetes mellitus - je závažné chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu cukrů. Příznaky diabetu jsou zvýšená koncentrace cukru v krvi, nedostatek energie, soustavná žízeň a s ní spojené časté a vydatné močení.

Výraznou komplikací cukrovky je to, že při ní dochází k poškozování povrchu malých cév a všech druhů nervů. Cévy pak snadno praskají a i drobný úraz dolní končetiny silného diabetika může vést k rozvoji gangrény (odumírání tkáně) a v nejhorším případě skončit až amputací tzv. diabetické nohy.

K dalším komplikacím cukrovky patří poškození oční sítnice vedoucí až k oslepnutí (diabetická retinopatie) a selhávání ledvin (diabetická nefropatie).

Aloe vera gel působí proti cukrovce 2. typu, neboť v něm obsažené látky zpomalují vstřebávání glukózy přes střevní sliznici do krve a zamezují tak náhlým výkyvům glykemické křivky.

Naprosto neocenitelným a úžasným efektem aloe vera gelu je však jeho schopnost otevírat kapilární systém a blahodárně působit na výstelky malých cév. Tím působí přímo proti cévním komplikacím diabetu, čímž diabetikům značně prospívá a zkvalitňuje život.

Výsledky velmi zajímavé studie Dr. Agarwala o využití aloe vera gelu při léčbě cukrovky jsem popsal v tomto článku.

ODBORNÉ STUDIE:

Byla provedena pět let trvající studie na 5 000 pacientech ve věku 35 až 65 let trpící ischemickou chorobou srdeční. Z celkového počtu 5 000 pacientů bylo 3 167 diabetiků. Pacienti dostávali v rámci studie aloe vera gel (100g gelu 2x denně) spolu s vlákninou psyllium. Hodnoty cukru v krvi na lačno a po jídle se začaly u všech pacientů postupně snižovat na normální úroveň s výjimkou 177 pacientů a u všech pacientů s ústním užíváním antidiabetik bylo možné stáhnout po 2 měsících léčbu těmito léky. Jedním z výsledků této studie bylo zjištění, že cukrovka se významně zlepšila po podávání aloe vera gelu u 94% pacientů, a to zcela bez negativních vedlejších účinků.

Zdroj: Agarwal OP.: Prevention of atheromatous heart disease. Angiology. 1985 Aug.

Vysokomolekulární část aloe vera gelu je rozložena ve střevní stěně mikroflórou na oligosacharidy, které zpomalují vstřebávání glukózy přes střevní sliznici. Aloe vera gel a jeho fytosteroly mají dlouhodobý kontrolní efekt na hladinu glukózy a to je užitečné při léčbě diabetu 2. typu.

Zdroj: Tanaka M, Misawa E, Ito Y, Habara N, Nomaguchi K, Yamada M, Toida T, Hayasawa H, Takase M, Inagaki M, Higuchi R.: Identification of five phytosterols from Aloe vera gel as anti-diabetic compounds. Biol Pharm Bull. 2006 Jul.

Aloe vera gel vykazuje významný hypoglykemický účinek. U diabetiků může snížit nejenom glukózu, ale také úroveň triglyceridů.

Zdroj: Yagi A, Hegazy S, Kabbash A, Wahab EA.: Possible hypoglycemic effect of Aloe vera L. high molecular weight fractions on type 2 diabetic patients. Saudi Pharm J. 2009 Jul.


Aloe vera působí jako prevence vzniku rakoviny

Podstatou rakoviny je změna genetické informace a regulačních mechanismů uvnitř buňky, čímž se tato buňka vymkne kontrole organismu. To vede k jejímu následnému nekontrolovanému dělení, kdy se z původně jedné osamocené postižené buňky namnoží celý klon stejně postižených buněk.

Výsledkem takového množení je nádor, který má nejprve nepatrné rozměry, ale postupně roste, a není-li odstraněn či zničen, zahubí dříve nebo později celý organismus.

Nádor může vzniknout v jakékoliv tkáni, ale nejčastěji vzniká tam, kde se nejvíce množí buňky (dýchací a trávicí soustava) nebo tam, kde jsou buňky stimulovány hormony (prostata, vaječníky a prsy).

Další, neobyčejně záludnou a nebezpečnou, přitom však typickou vlastností zhoubného bujení je to, že se z nádoru uvolňují postižené buňky a šíří se dál do organismu, kde vytvářejí další nádorová ložiska, zvané metastázy. Proto je léčba nádorů tak obtížná.

Polysacharidy z aloe vera gelu, zejména acemanan, stimulují imunitní systém k vyhledávání a včasnému ničení takto poškozených buněk. Látky aloe-emodin a emodin z aloe vera gelu navíc pronikají do nádorových ložisek, kde škodí nádorovým buňkám.

Působením těchto látek se v organismu zvyšuje imunitní aktivita a produkce látky zvané TNF-α (tumor nekrotizující faktor). Ta brání růstu nových cév, které si nádor tvoří pro zajištění své výživy, a svým působením také škodí některým typům nádorových buněk.

Příznivě se u nádorového onemocnění projevuje také otevření a pročištění kapilárního systému pomocí aloe very, neboť dostatečné množství kyslíku přivedeného do tkání poškozuje nádorové buňky, které ke svému životu kyslík nepotřebují. Odvedením škodlivin z tkání se navíc sníží jejich kyselost, která nádorovým buňkám vyhovuje více, než zásadité prostředí.

Svým působením je aloe vera gel velmi funkční prevencí před vznikem nádorů, což dokazují i uvedené studie. Protinádorové působení aloe vera gelu lze posílit colostrem. Velmi přínosné jsou zde i některé léčivé houby, například reishi.

U onkologických pacientů má užívání aloe vera gelu velmi významný podpůrný vliv zejména během chemoterapie, neboť zrychluje regeneraci tkání, vstřebatelnost živin a posiluje imunitní systém. To vede ke snížení únavy, nechutenství a nevolnosti během chemoterapie.


Tento histologický obraz ukazuje rakovinu lidského prsu (adenokarcinom) a tvorbou četných malých krevních cév (označují šipky). Tyto nově vytvořené krevní cévy mají obvykle velký průsvit a velmi tenkou cévní stěnu. Nádorové buňky takto vstupují do krevního oběhu a mohou tvořit metastázy.

ODBORNÉ STUDIE:

Acemanan v aloe vera gelu účinkuje nepřímo jako stimulátor imunitních obranných mechanismů, může redukovat zánětlivé reakce a zvyšovat protinádorový účinek IL2. Aloe-emodin působí cytostaticky a má nekrotický efekt na leukemické buňkové linie. Acemanan je také účinný proti viru vlasaté leukemie i solidním tumorům.

Zdroj: Corsi MM, Bertelli AA, Gaja G, Fulgenzi A, Ferrero ME: The therapeutic potential of Aloe Vera in tumor-bearing rats. Int J Tissue React. 1998.

Ve studii s 240 pacienty trpících rakovinou s metastázemi byly pacienti náhodně rozděleni do dvou skupin. První skupina podstupovala pouze chemoterapii a druhá skupina k chemoterapii užívala navíc aloe vera gel. U druhé skupiny došlo k výrazně vyšší regresi nádorů a vyššímu procentu přežití.

Zdroj: Lissoni P, Rovelli F, Brivio F, Zago R, Colciago M, Messina G, Mora A, Porro G.: A randomized study of chemotherapy versus biochemotherapy with chemotherapy plus Aloe arborescens in patients with metastatic cancer. In Vivo. 2009 Jan-Feb.

Testované sloučeniny z aloe vera gelu (aloesin, aloe-emodin a barbaloin) mohou významně zvýšit aktivitu hlavních antioxidačních enzymů. Tyto nálezy mohou být využity k rozvoji účinných a netoxických protirakovinových léků.

Zdroj: El-Shemy HA, Aboul-Soud MA, Nassr-Allah AA, Aboul-Enein KM, Kabash A, Yagi A.: Antitumor properties and modulation of antioxidant enzymes' activity by Aloe vera leaf active principles isolated via supercritical carbon dioxide extraction. Curr Med Chem. 2010;17(2):129-38.

Na aloe-emodin získaný z aloe vera gelu lze pro jeho účinky pohlížet jako na velmi slibnou sloučeninu pro vývoj netoxických protirakovinových léků. V současné době probíhá výzkum k využití aloe-emodinu pro primární nebo adjuvantní léčbu lidského neuroblastomu.

Zdroj: Teresa Pecere, M. Vittoria Gazzola, Carla Mucignat, Cristina Parolin, Francesca Dalla Vecchia, Andrea Cavaggioni, Giuseppe Basso, Alberto Diaspro, Benedetto Salvato, Modesto Carli, Giorgio Palu: Aloe-emodin Is a New Type of Anticancer Agent with Selective Activity against Neuroectodermal Tumors. Cancer Res. 2000 Jun 1;60(11):2800-4.

Acemannan z aloe vera gelu může stimulovat makrofágy a produkci cytokinů a také přispět k uvolňování oxidu dusnatého. Produkce cytokinů IL-6 a TNF-α je závislá na dávce acemannanu. Výsledky naznačují, že acemannan může fungovat prostřednictvím aktivace makrofágů.

Zdroj: Zhang L., Tizard IR.: Activation of a mouse macrophage cell line by acemannan: the major carbohydrate fraction from Aloe vera gel. Immunopharmacology. 1996 Nov;35(2):119-28.

Aloe-emodin vykazuje anti-neoplastickou aktivitu proti některým lidským nádorovým buňkám a zvyšuje hladinu interleukinu (IL)1beta a faktoru nekrózy nádorů (TNF-α).

Zdroj: Yu CS, Yu FS, Chan JK, Li TM, Lin SS, Chen SC, Hsia TC, Chang YH, Chung JG.: Aloe-emodin affects the levels of cytokines and functions of leukocytes from Sprague-Dawley rats. In Vivo. 2006 Jul-Aug;20(4):505-9.

Polysacharidy z aloe very mají protinádorové účinky, zvyšují protinádorovou aktivitu chemoterapeutických léků a snižují jejich vedlejší účinky. Tento účinek je pravděpodobně odvozen tvorbou IL-2 a TNF v těle a zlepšením imunitní aktivity.

Zdroj: Wang Z, Wang Y, Huang Z, Zhong S, Wu Y, Yu L.: Study on antitumor effect and mechanism of aloe polysaccharides. Zhong Yao Cai. 2001 May;24(5):350-3.


Aloe vera posiluje mužům erekci

Pro kvalitní a silnou erekci je důležitá psychická pohoda, správná hladina testosteronu, zdravý cévní systém a citlivý nervový systém.

Vzhledem k tomu, že nervová soustava vede potřebné vzruchy a krev se svým objemem přímo podílí na zvětšení penisu při erekci, může být jakékoliv poškození nervů nebo cév zásobujících penis provázeno poruchami erekce.

Na poškození nervů se často podílí rozvinutá cukrovka a na poškození cév penisu má negativní vliv kromě cukrovky navíc rozběhlé kornatění tepen a dlouhodobě neléčený vysoký krevní tlak. Ve všech těchto případech umí aloe vera pomoct a stav zlepšit.

Aloe vera gel obsahuje ve vztahu k erekci dvě důležité látky. Jsou to polysacharid acemanan a aminokyselina arginin. Obě tyto látky stimulují tělo k výrobě oxidu dusnatého, který uvolňuje hladké svalstvo ve stěnách cév, čímž umožňuje lepší průtok krve a erekci. A když krev doteče do správných míst, poznáte to.

Nezanedbatelný přínos má také v aloe vera gelu obsažený B-komplex s antioxidanty. Posilují nervovou soustavu a snižují škodlivý vliv oxidačního stresu.

ODBORNÉ STUDIE:

Aloe vera gel účinkuje jako inhibitor tromboxanu A2 a působí vazodilatačně. Udržuje rovnováhu v buňkách cévního epitelu a okolních tkáních. Za angiogenní efekt je zodpovědný zejména beta-sitosterol v gelu.

Zdroj: Heggers JP, Kucukcelebi A, Listengarten D, Stabenau J, Ko F, Broemeling LD, Robson MC, Winters WD: Beneficial effect of Aloe on wound healing in an excisional wound model. J Altern Complement Med. 1996 Summer.

Máte otázku?

Chcete se k aloe vera gelu na něco zeptat?

Nahlédněte do častých dotazů, třeba tam naleznete odpověď. Pokud ne, pošlete mi e-mail a bez obav se zeptejte.

Otevřít časté dotazy

Více než 150 látek pro vaše zdraví

Složení aloe vera gelu - obsažené účinné látky


Aminokyseliny v aloe veře

Aminokyseliny slouží k výrobě bílkovin, ze kterých se staví tkáně. Lidské tělo potřebuje 23 druhů aminokyselin, ale 8 z nich si neumí samo vyrobit, a proto je musí přijímat stravou. Aloe vera gel obsahuje všech těchto 8 aminokyselin a 12 dalších.


Antrachinony v aloe veře

Antrachinony jsou sloučeniny, které pozitivně stimulují střeva a působí jako přírodní antibiotikum. V aloe vera gelu se vyskytují v nepatrném množství.


Enzymy v aloe veře

Jednou z hlavních funkcí enzymů je přeměna snědeného jídla na palivo pro buňky. Pomáhají také s myšlením, látkovou výměnou a hojením zánětů.


Fytosteroly v aloe veře

Fytosteroly jsou látky, které pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi, tlumí záněty a mírně tiší bolest.


Minerály v aloe veře

Minerály jsou nezbytné pro zdravé kosti a zuby, pro správný přenos kyslíku krví a pro fungování enzymů. Mnoho lidí, aniž to ví, trpí jejich nedostatkem - především zinku, železa a hořčíku.


Polysacharidy v aloe veře

Polysacharidy jsou komplexní cukry s velmi dlouhým molekulárním řetězcem. Některé z nich prochází žaludkem v nezměněné podobě přímo do krve, kde mají uzdravující efekt. Jiné se naopak drží v buňkách střeva, kde brání škodlivinám vstřebávat se do těla.


Vitamíny v aloe veře

Vitamíny pomáhají s látkovou výměnou, s tvorbou nových tkání a posilují imunitní systém. Působí preventivně proti některým nemocem a zpomalují stárnutí.

Příroda se nedá překonat, dá se jen využít.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho.